SEVTAR OTOMOTİV
Sevtar Otomotiv 1992 yılında Bursa'da Mustafa Sevim tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren otomotiv, gayrimenkul, tarımsal üretim ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren şirketimiz lastik sektöründe önemli bir yere sahiptir.
Sevtar Otomotiv'in vizyonu 'teknolojik alt yapımızı geliştirerek sürdürülebilir çözümler ve hizmetler ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak' olarak öne çıkar.
  • 5.800 ürün çeşidi
  • 38456 mutlu müşteri
  • 45+ kalifiye personel
  • 176 sevtar bayisi
Firma Profili Sevtar Otomotiv
1992 yılında Sevim Ticaret olarak kurucumuz Mustafa Sevim tarafından faaliyetine başlamıştır. Traktör bayiliği olarak hizmete başlayan firmamız 1995 yılında bünyesine Goodyear Lastikleri ve Mutlu Akü bayiliğini eklemiştir. 1997 yılında SEVTAR OTOMOTİV Limited şirketi olarak büyüme trendine giren öncelikli ilkesi güven, dürüstlük, müşteri memnuniyeti olan firmamız şu an 5 şubesiyle Bursa, Mudanya, Karacabey ilçelerinde kalifiye personeliyle hizmete devam etmektedir. 2016 yılında Goodyear markayı bırakarak Bris A.Ş. firmasına geçerek Bridgestone, Lassa, Dayton, Bandag lastiklerini satmaya başlamıştır.
Misyon
Ürün yelpazemizde bulunan satışlarımızın temelinde koşulsuz müşteri memnuniyeti olan Satış politikaları izlenmektedir. Uzman satış personelimizle müşterilerimizin ihtiyacını tam olarak karşılamayı isteriz. 2014 yılında bünyesine 1001 Lastik markasını ekleyerek profesyonel ve kurumsal büyüme sürecinde Müşterilerimizin ihtiyacını tek noktada karşılamak anlamında sektörde lider olmuştur.
Vizyon
İş çeşitlerimiz, çözümlerimiz, hizmet sonrası sağladığımız güvenirlilik ve yüksek iş ahlakımız ile müşterilerin ilk tercihi olarak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için değer yaratan bir şirket olmak. Yüksek standartlı, kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak
Müşteri Memnuniyeti
Müşterilerinin memnuniyetsizlikleri ile ilgili geri bildirimlerini kayıt altına alarak izlenebilirliğini sağlar. Bu sayede gelişme alanlarını özenle tespit ederek ürün ve hizmetlerini devamlı, hızlı ve etkin bir şekilde iyileştirir. Aynı memnuniyetsizliğin tekrar oluşmaması için özen gösterir. Şikâyet yönetim sürecini ve kullanılan sistemleri düzenli olarak gözden geçirerek verimliliğin artırılması için şikâyetleri kaliteli ürün ve hizmet anlayışına destek olacak şekilde yönetir.
Sevtar Otomotiv sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close