KURUMSAL

1997 yılında SEVTAR OTOMOTİV Limited şirketi olarak büyüme trendine giren öncelikli ilkesi güven, dürüstlük,Müşteri memnuniyeti olan firmamız şu an 5 şubesiyle Bursa, Mudanya,Karacabey ilçelerinde Kalifiye personeliyle hizmete devam etmektedir.

RAKAMLARLA BİZ

ÜRÜN

MÜŞTERİ

ÇALIŞAN

BAYİ

SEVTAR

SEVTAR OTOMOTiV

1992 yılında Sevim Ticaret olarak kurucumuz Mustafa Sevim tarafından faaliyetine başlamıştır. Traktör bayiliği olarak hizmete başlayan firmamız 1995 yılında bünyesine Goodyear Lastikleri ve Mutlu akü bayiliğini Eklemiştir.

1997 yılında SEVTAR OTOMOTİV Limited şirketi olarak büyüme trendine giren öncelikli ilkesi güven, dürüstlük, Müşteri memnuniyeti olan firmamız şu an 5 şubesiyle Bursa, Mudanya,Karacabey ilçelerinde Kalifiye personeliyle hizmete devam etmektedir.

2016 yılında Goodyear markayı bırakarak Bris aA.ş. firmasına geçerek Bridgestone Lassa Dayton Bandag lşastiklerini Satmaya başlamıştır.

MİSYON

Ürün yelpazemizde bulunan satışlarımızın temelinde koşulsuz müşteri memnuniyeti olan Satış politikaları izlenmektedir. Uzman satış personelimizle müşterilerimizin ihtiyacını tam olarak karşılamayı isteriz. 2014 yılında bünyesine 1001 Lastik markasını ekleyerek profesyonel ve kurumsal büyüme sürecinde Müşterilerimizin ihtiyacını tek noktada karşılamak anlamında sektörde lider olmuştur.

VİZYON

İş çeşitlerimiz, çözümlerimiz, hizmet sonrası sağladığımız güvenirlilik ve yüksek iş ahlakımız ile müşterilerin ilk tercihi olarak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için değer yaratan bir şirket olmak. Yüksek standartlı, kaliteli hizmet vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak,

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Müşterilerinin memnuniyetsizlikleri ile ilgili geri bildirimlerini kayıt altına alarak izlenebilirliğini sağlar. Bu sayede gelişme alanlarını özenle tespit ederek ürün ve hizmetlerini devamlı, hızlı ve etkin bir şekilde iyileştirir. Aynı memnuniyetsizliğin tekrar oluşmaması için özen gösterir. Şikâyet yönetim sürecini ve kullanılan sistemleri düzenli olarak gözden geçirerek verimliliğin artırılması için şikâyetleri kaliteli ürün ve hizmet anlayışına destek olacak şekilde yönetir.